Aktualności liceum

Finaliści 15 Edycji Konkursu Algorytmion

Z radością informujemy, że finalistą piętnastej edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy informatyczno-matematycznej Algorytmion został

Jakub Warno z klasy IV B

Serdecznie gratulujemy!

WYNIKI REKRUTACJI - ALICANTE ERASMUS+

Drodzy uczniowie, ponownie dziękujemy za udział w rekrutacji do programu Erasmus+. Po raz kolejny byliśmy zaskoczeni waszą pomysłowością, talentem i zaangażowaniem. Poniżej publikujemy listę osób zakwalifikowanych oraz listę rezerwową. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie organizacyjne - informacje zostaną podane na stronie internetowej szkoły.

Warsztaty

Uczniowie XX LO wzięli udział w warsztatach na temat: Hitlerowskie więzienia i obozy koncentracyjne, podczas których mieli okazję porozmawiać z prezesem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych – p. Karolem Wardańskim, p. Stanisławem i ks. Mikołajem. Fot. Hanna Malecka z klasy III E

Konkurs „Podstawy procesów nowotworzenia”

Z wielką przyjemnością informujemy o sukcesie ucznia klasy 4d, Piotra Petryńskiego, który zajął pierwsze miejsce w konkursie wiedzy biotechnologicznej „Podstawy procesów nowotworzenia” organizowanym przez Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii (MWB) Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W finale konkursu wzięli również udział: Hanna Dejk z klasy 4d oraz Miłosz Kwiatkowski z klasy 2c.

100 rocznicy urodzin!

Dnia 27 marca w Centrum Edukacji Patriotycznej – Centrum Dolna Brama odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji 100 rocznicy urodzin komandora Romana Rakowskiego. Przybyli na nie uczniowie i harcerze wraz z opiekunami oraz nauczycielami z: III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, z XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku, z SP nr 2 z oddziałami sportowymi im. Armii Krajowej w Gdańsku, Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte, uczniowie z Grupy Rekonstrukcyjnej Czata 49, harcerze z 33 WDH im. HBOS „Baszta” oraz ich nauczyciele i opiekunowie.

ERASMUS + MOBILNOŚĆ UCZNIÓW - ALICANTE - CZERWIEC 2024

Po raz kolejny w tym roku zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji do programu Erasmus+. Już w czerwcu udamy się do słonecznej Hiszpanii aby realizować projekt 'Otwarci na mobilność, otwarci na dziedzictwo europejskie z północy na południe'. Informacje są dostępne w zakładce PROJEKTY UNIJNE - AKREDYTACJA oraz u koordynatora projektu Olgi Cichockiej

Życzenia

OSTATNI. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej

‼ Ciekawostka
Uczennica naszej szkoły – Zofia Folwarska jest prawnuczką Zofii Zygmuntowicz
ps. „Hanka”, jednej z bohaterek wystawy goszczącej w XX LO.
Słowa gdańszczanki z Wilna, lekarki, kombatantki Armii Krajowej niech będą przesłaniem dla każdego z nas:
„Młodym ludziom dziś chciałabym powiedzieć, aby szanowali wolność, o którą ich rodzice i przodkowie walczyli (...) Na szczęście nie musicie chwytać za broń, aby udowodnić swoją miłość do Ojczyzny. Ale możecie być prawymi ludźmi, którzy szanują siebie nawzajem i są tolerancyjni wobec innych. Zawsze starajcie się pomóc słabszym, mniej zamożnym od siebie, może chorym, może samotnym, głodnym lub mniej zaradnym. Po prostu nie bądźcie obojętni.” Zofia Zygmuntowicz ❣

"The Power of Taste",

W dniu 22.03. w II LO im Bolesława Chrobrego w Sopocie odbył się konkurs translatorski poświęcony poezji Zbigniewa Herberta "The Power of Taste", w którym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły: Lena Tirkel i Zofia Wydrzyńska, obie z klasy IF.

W wydarzeniu wzięło udział 12 zespołów z trójmiejskich szkół państwowych i prywatnych. Zadaniem konkursowym było przetłumaczenie na język angielski wiersza "Stary Prometeusz". Mimo, że Lena i Zosia (najmłodsze uczestniczki konkursu) nie zajęły pierwszych trzech miejsc nas podium, wykonały jednak swoje zadanie na tyle dobrze, że otrzymały pochwałę z ust jurorek i profesora Davida Malcolma, który również wygłosił na początku wykład "The Power of Taste".
Wojtek Stępniak

Wzrastaj z PG – gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024

21 marca, na Politechnice Gdańskiej już po raz kolejny odbyła się wojewódzka gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 – dorocznego zestawienia najlepszych liceów i techników w naszym regionie. Uroczystość miała miejsce w Centrum Kompetencji STOS.
Nasza szkoła znalazła się na szóstym miejscu.

© XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta