Aktualności liceum

Dzień św. Patryka 2023r.

Zapraszamy do galerii.   

Dzień świętego Patryka dla większości jest zielonego piwa i hucznej zabawy. Dla Irlandczyków za to jest świętem narodowym i religijnym, które obchodzi się 17 marca. Kim był święty Patryk, jaka historia kryje się za tym wydarzeniem, jakie panują zwyczaje i obchody w ten dzień?

Święty Patryk urodził się około 385 roku w rzymskiej części Wielkiej Brytanii. W wieku 16 lat został uprowadzony do Irlandii, gdzie został sprzedany jako niewolnik. W tym czasie Patryk znacząco zbliżył się do Boga, którego według legendy prosił o pomoc w powrocie do domu. Chłopak w zamian miał zostać kapłanem. Po 6 latach udało mu się uciec z niewoli z pomocą głosu, który wołał go, aby przyszedł na brzeg morza. Patryk zastał tam samotną łódź, którą wrócił do rodziny. Pamiętając o umowie, którą zawarł z Bogiem, postanowił podjąć się pracy misyjnej. Ten sam głos, który go uratował od niewoli, pewnej nocy poprosił Patryka o powrót do Irlandii i nawracanie tamtejszej ludności. Kapłan nauczał prosty lud, a do tłumaczenia czym jest Trójca Święta, używał trzylistnej koniczyny, która teraz jest symbolem dnia świętego Patryka.

W dniu 17.03. w naszej szkole miało miejsce wydarzenie pt. Dzień Irlandii / The Day of Ireland 17.03. (Dzień św. Patryka)

Pomysł zorganizowania Dnia Irlandii powstał w grudniu 2022 i od początku wiadomo było, że chcemy zrealizować go za pomocą tekstu konferansjerskiego, przeplatanego informacją o Irlandii, łącznie z rozmową ze św. Patrykiem, tańcem i muzyką, a także z wizualizacją na dużym ekranie.

Z każdym tygodniem projekt stawał się coraz bardziej realny dzięki zaangażowaniu, samodyscyplinie i kreatywności całego zespołu. Przedstawienie odbyło się w sali teatralnej w trzech turach i gromadziło za każdym razem sporą publiczność. Warto wymienić osoby, które przyczyniły się do realizacji tego wydarzenia.

Zespół muzyczny w składzie: wokal – Kinga Organiak i Amelia Ossowska,

perkusja – Laura Wilke, gitara prowadząca – Natalia Kurek, gitara rytmiczna –

Weronika Lewandowska, a przy pianinie towarzyszył im Janek Kempiński,

skrzypce – Dominika Kurek (gość specjalny), klarnet – Alina Landowska,

akordeon – pan Wojtek Stępniak, patron naszego przedstawienia – św. Patryk,

czyli Kacper Abram w tej roli, zespół taneczny pod opieką pani Marzeny

Chomziuk (która napisała też rozmowę ze św. Patrykiem) - Dziewczyny z IV d:

Julia Białorucka, Marta Bilska, Zosia Bukowska, Klaudia Magrian, Casandra

Molenda, Ala Szarmach, Zosia Szlufik, Wiktoria Zielińska.

Dekoracje w przestrzeni szkolnej wykonał zespół klasy I c pod opieką pana

Szymona Ludwikowskiego.

Wizualizację cyfrową na ekranie przygotował Patryk Kasperowicz wraz z kolegami

z obsługi technicznej – Piotrem Jarosiewiczem i Janem Kliemem.

Przez cały program przeprowadzili nas z powodzeniem:

Weronika Lewandowska i Mateusz Bonin, a całość koordynował pan

Wojtek Stępniak

© XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta